Vychytávky a praní spodního prádla

Pořídila jste si krásné spodní prádlo a po pár vypráních je vytažené? Taky ztratilo původní barvu? Košíčky se zdeformovaly? Bílá už není bílá, ale šedivá? Jste naštvaná, kolik peněz prádlo stálo a teď ho můžete nosit tak akorát na zahradu? Srazilo se Vaše prádlo? Vylezla v pračce kostice?

Je dobré se zamyslet, zda se Vaše spodní prádlo nezničilo špatným postupem při praní.

Rozhodně se vyplatí informovat hned při koupi prádla, jak se o daný kousek starat. Někteří prodejci mají podprobné pokyny na praní připravené. Pokud pokyny na praní nedostanete, nevadí. Každé prádlo má svoji cedulku se složením materiálu, podle kterého volíte způsob údržby.

Taky cedulky hned stříháte a bez čtení hodíte do koše? Odteď cedulky uschovejte a hlavně se podle nich při praní řiďte.

Že ne? Tak ne, vypereme spolu i bez cedulek.

Je potřeba si uvědomit, že nelze prát montérky stejným způsobem jako krajkovou podprsenku.

Podprsenku si vyměňte každý den. Mnoho žen si neuvědomuje, kolik bakterií, špíny i potu se při delším nošení v podprsence nashromáždí. Navíc se agresivní pot může dostat ke kosticím, a ty můžou začít i nehezky vrzat. Pokud nebudete podprsenku prát po každém celodenním nošení, může to mít neblahý vliv na materiál i elasticitu. Zkrátíte tak výrazně její životnost.

Praní ručně

Pereme ve vodě 30°C ve speciálním pracím prostředku na jemné prádlo. Nám se osvědčil i jemný dětský vlasový šampon PUFÍK a HURVÍNEK. Dobře vypere a má nízkou pěnivost. Prádlo nechejte namočené pár minut, lehce ve vodě promačkávejte. Po vyprání vymáchejte. Nepoužívejte žádnou aviváž. Podprsenky jemně vymačkejte v ručníku, přeneste na sušák, nebo na jiný rovný prostor, kde si košíčky natvarujte a rozložené nechejte řádně uschnout. Věšení za ramínko na šňůru nedoporučujeme. Jemné prádlo ani podprsenky nesmí do sušičky.

Třídit prádlo se vyplatí

Choulostivé materiály jako je hedvábí, krajky a výšivky vyžadují zvláštní zacházení a do pračky rozhodně nepatří. Jemné a spodní prádlo je dobré si roztřídit do pracích sáčků na zip. Do pračky se snažte dávat prádlo podobných materiálů. Kašmír, samet a vlna perte vždy odděleně a ručně! V pračce se může srazit, vytvoří žmolky, ztrácí tvar i barvu. Nedávejte do pračky prádlo, které je náchylné ke žmolkům a už vůbec je neperte spolu s ostatním prádlem! Žmolky by se mohly dostat i na Vaše podprsenky, ze kterých není snadné žmolky oddělat. Kde si nejte jisti, zda prádlo nežmolkuje, vyzkoušejte skvělou a jednoduchou vychytávku. Přidejte do pračky houbičku na nádobí. Houbička případné žmolky dokáže částečně zachytit.

Proč dávat prádlo do pracích sáčků?

Prádlo se v pračce různě zamotává a asi nechcete vytáhnout z pračky vytahané a pomuchlané prádlo. Z podprsenky může v pračce vylézt, nebo prasknout kostice a poničit nejen ostatní prádlo v pračce, ale i samotnou pračku. Kvalitní sáček má velmi malá očka a v případě, že vyleze kostice, zůstane v sáčku a neponičí další prádlo a pračku. Třídíme do sáčku spodní prádlo, kde vždy zapínejte háčky, ponožky a všechno jemné prádlo, které by se mohlo praním bez sáčku poškodit. Dávejte do sáčku i prádlo, které má kamínky, či jiné ozdoby, které by mohly další prádlo v pračce i nehezky potrhat. Můžete do pračky umístit sáčků i více. Nepřeplňujte Vaši pračku. Přidáme speciální prací prostředek na jemné prádlo, nebo šampon PUFÍK či HURVÍNEK. Pereme na 30°C max 40°C. Program zvolte na jemné prádlo. Pozor na ždímání, můžete nastavit bez ždímání a prádlo jen lehce po vyprání vymačkat v ručníku, nebo si zvolte ty nejnižší možné otáčky ždímání. Nedávejte žádnou aviváž. Po vyprání přeneste podprsenky na sušák, nebo na jiný rovný prostor, kde si košíčky natvarujte a rozložené nechejte řádně uschnout. Věšení podprsenky za ramínko na šňuru nedoporučujeme, dochází k vytažení materiálu. Pokud nemáte jinou možnost, pověste podprsenku na 2 kolíčky, uchycením za kostici na bocích obou stran. Jemné prádlo ani podprsenky nesmí do sušičky.

Proč ne aviváž?

Aviváž snižuje pevnost vláken a ty časem povolí a vytáhnou se. Vaše oblíbené prádlo ztratí elasticitu, stane se vytahaným a přestává být nositelné. Vypráním však starost o podprsenky nekončí! Podprsenky skladujte nejlépe rozložené, košíčky vytvarované a můžete i za sebou v šuplíku. Pod tu první doporučujeme vložit vycpávku, aby nedošlo k deformaci. U cestování pozor na promačknutí košíčků, nepřelamujte kočíčky do sebe. Dochází k nevratnému poškození povrchu vyztužených košíčků, zvlněním materiálu.

Jak odstranit žmolky a cucky na prádle?

Odstranění žmolků a cucků na prádle hravě zvládne odžmolkovač. Dříve žádné odžmolkovače nebyly a naše babičky používali houbičku nebo žiletku, nebo nůžky. Svoje prádlo položte na rovný povrch, napněte a hrubou houbičkou přejíždějte přes místa kde jsou žmolky. Pokud jsou žmolky opravdu výrazné a houbička to nezvládne, použijte žiletku. Dbejte na pořádné napnutí materiálu, aby jste jej neprořízli. Poslední možností je vzít nůžky a pomalu cucky a žmolky odstříhat.

Z bílé podprsenky máte šedivou?

Pokusíme se z ní udělat zase bílou. Naše babičky měly na zašedlé bílé prádlo skvělý trik. Rozpusťte 3 polévkové lžíce jedlé sody, 1 prášek do pečiva a šťávu z jednoho citronu ve vodě do 30°C v přenosné nádobě, namočte vaši zašedlou podprsenku na 3 hodiny. Občas ji v roztoku promačkejte. Pokud je Vaše podprsenka ještě ne dost bílá, daný roztok i s podprsenkou v pracím sáčku vložte do pračky. Perte na jemný program do 30°C. Podprsenka je opět krásně bílá.

Ze zašedlé podprsenky krásná tělová!

Ano i tuhle vychytávku našich babiček Vám prozradíme. Vaši podprsenku namočte do silného odvaru černého čaje. Ponechte v čaji za občasného promačkání po dobu půl hodiny, nebo dle požadovaného odstínu. Poté barvu zafixujte v roztoku ocet a vlažná voda v poměru 1/4. Máchání a sušení způsobem jako při praní spodního prádla.

Praní plavek

Nové plavky je dobré před prvním použitím namočit v jádrovém mýdle, nebo v jemném šamponu PUFÍK nebo HURVÍNEK. Lze přidat i trochu octa, zafixuje se lépe barva a také jejich elasticita. Neždímejte a nechte volně uschnout. Sušíme vždy na ruby a ne na přímém slunci. Po každém použití plavek je co nejdříve ručně vymáchejte v čisté vodě. Perte ručně v šamponu. Po skončení sezony vyperte plavky v pračce, v sáčku na zip do 30°C na jemný program. Uschovejte v plátěném či jiném vzdušném, klidně i v pracím sáčku. Neskladujte v igelitových a neprodyšných obalech, dochází ke zpuchření a popraskání plavkových gumiček!

Máte nějaké další vychytávky a zkušenosti?

Uvítáme i Vaše návody a triky s prádlem. Doplníme i s Vaším jménem, pokud budete chtít.

Děkujeme